DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

VÝSTAVNÍ ÚSPĚCHY

aneb čeho se podařilo dosáhnout od roku 2011?


2018: NÁHLÉ ZTRÁTY

 

2019: ZAHRANIČNÍ TRIUMF

Ačkoliv jsem měla se zvířaty úspěšný rok, chovatelská smůla se člověka někdy drží pěkně dlouho a odmítá se pustit. V dalším roce jsem totiž přišla o spoustu chovných zvířat. Vinu bych přikládala pravděpodobně enterokolitidě nebo jinému onemocnění na podobné bázi.

Chovná sezóna začala jako každá jiná a od chovatele ze Slovenska jsem si přivezla staršího samečka maďarského původu, Bugse oceněného po 96,5 bodech. Po zabřeznutí samiček přišla první vlna, velmi náhle uhynul Dorian. Po porodu mláďat pak Kai i Cali a mně zůstalo 6 osiřelých mláďat, z nichž dvě byla stará pouhých 15 dní. Jedno z nich odchov nakonec nepřežilo. Co se zbylých úhynů týče, ve všech případech se jednalo o střevní onemocnění, mezi příznaky bych mohla zařadit zácpu, nechutenství a potřebu zvířat ochlazovat si čelo proudem vody pod napáječkou. Ztráta samice oceněné 96,0 body dle českého standardu pro mě byla těžkou zkouškou, stejně tak jako ztráta jejího otce, samce vysokých kvalit. Ovšem i přes veškeré problémy se nakonec podařilo na celostátní výstavu v Lysé nad Labem poslat velmi úspěšnou kolekci oceněnou čestnou cenou s celkovým součtem 377,5 bodu. K ocenění kolekce přispěl i nový samec Wolf (oc. 95,0), kterého jsem si vyhlédla na evropské výstavě v Herningu začátkem listopadu. Na tomto hezkém ohodnocení se dále podílelo jediné přeživší mládě z vrhu Cali x Bugs, samička Tina oceněná 95,5 body. Dalšími členy kolekce byli samec Victor (94,5) a samička Hayley narozená Cesmině a Dorianovi (93,0).

 

 

 

 

I přes potíže ve zmíněném roce se mi nakonec podařilo úspěšně zahájit další chovatelskou sezónu. Z Herningu jsem si přivezla svěží krev, která napomohla dalšímu posunu. Krom samce Wolfa to byla např. i samička Riley oceněná 96,0 body dle evropského standardu. 

Svou větší premiéru měl tentokrát na výstavách po předchozích zdravotních problémech i sameček Bunny, osiřelé mládě z odchovu Kai x Bugs. V tomto samci jsem spatřila největší potenciál a v roce 2019 se dočkal i svého prvního mláděte, samičky Bambi. Rozhodla jsem se k velkému kroku, a to se poprvé zúčastnit zahraniční výstavy, konkrétně 1. ročníku světového poháru zakrslých králíků ve Welsu (Rök Bundsesschau 2019), od kterého se některé osobnosti českého chovatelství dle mého názoru zbytečně distancovaly. Výstava a vše kolem ní probíhalo ve velmi přátelském duchu a rovněž způsob soutěžení byl opravdu progresivní. V rámci kolekcí dostali vystavovatelé možnost předvést až 6 zvířat, do vítězného součtu se však počítala pouze 4 nejlépe hodnocená. Jako nová tvář mezi zahraničními chovateli jsem se nenechala zahanbit a dovezla 3. nejlépe hodnocenou kolekci hototských zakrslíků, což vzhledem k celkovému výsledku 384,5 bodů se ztrátou 1 bodu na vítězné kolekce považuji za obrovský chovatelský úspěch. Zde vyzdvihl svůj velký potenciál právě sameček Bunny, dále Ted a samička Ruby, všichni 3 shodně ocenění po 96,5 bodech, dále samička Raito oc. 95,0 bodu a s -2 body v pozici hmotnosti malá Bambi s celkovými 94,0 body, které přeprava na velkou výstavu příliš nesedla. Victor byl ohodnocen výlukou vzhledem k drobné deformaci pohlaví a proto nebude do chovu dále využit.


2016: TICHO PO PĚŠINĚ

 

2017: VELKÁ VÝHRA

Až do tohoto roku o nás nebylo příliš slyšet. Chov se vyvíjel, zvířata získávala průměrná ocenění a mj. jsem se pokoušela investovat do regeneračního křížení zakrslých hototských rexů. To se mi bohužel vzhledem k časovému vytížení nepodařilo.

Nicméně, od Williho Zimmermanna ke mně tento rok docestoval samec Dorian, oceněný dle evropského standardu 96,5 body. A tak se zrodily dvě hvězdy, samičky Kai a Cali, jejichž rodiči byli právě Dorian a Cesmina. Kai ukázala svou skvělou formu zejména na okresní výstavě ve Štítarech, kde jako historicky první zvíře z mého odchovu získala ocenění "vynikající" a s excelentními 96,0 body pomohla  k zisku čestné ceny za CHS kolekci s celkovým součtem 377,0 bodu. Na tomto bodovém součtu se dále podíleli: Cali (94,5), Dario (94,0) a Destiny (93,0).

 

 

O několik měsíců později následoval velký rozjezd. V roce 2017 se odchov mláďat velmi dařil a v tomto roce nás čekala jedna velká premiéra, na kterou jsem spoustu let svoje zvířata šetřila. Chtěla jsem počkat až přijde rok, kdy budou dostatečně připravená.

Na podzim jsme získali dvě velmi dobrá ocenění, jedním z nich byla znovu čestná cena za CHS kolekci na okresní výstavě ve Štítarech, kde odchovanci zlomili rekord z roku 2016 s celkovým součtem 378,0 bodu. Na této kolekci se podíleli: Kai (95,0), Carmen (94,5), Harley (94,5) a samec Victor (94,0) narozený v březnu 2017 samičce Kai. Síla zvířat narozených v tomto a předešlém roce nás nakonec dovedla až k vyznamenání čestnou cenou na celostátní výstavě zakrslých králíků v Novém Bydžově s rekordním a doposud nejvyším hodnocením kolekce 379,5 bodu, 3x 95,0 a 1x 94,5 bodu.


2012: ROK IMPORTU

 

2013: KROK ZA KROKEM

V této sezóně byl pro kvalitní start chovu klíčový dovoz nových zvířat. Rolí hlavních hvězd se v tomto roce ujali vůbec první králíci dovezení ze zahraničí. Byli jimi samička Alice a samec Dexter. Oba pocházeli od chovatelů ze severního Německa a jejich úspěšné předání zajistil můj blízký přítel Bernhard Glutting.

Tato německá linie si hned pár měsíců po příjezdu získala obdiv, když oba jedinci zabodovali na tradiční velikonoční výstavě v Přelouči, kde jim bylo uděleno po 95,0 bodech a Alice si odvezla čestnou cenu. Podotýkám, že v té době mi bylo teprve 14 let. Získat takto vzácná zvířata v tak vysoké kvalitě bylo velkým skokem kupředu. Hned na jaře jsem se mohla těšit z prvního mláděte, Diany, která postupem času  získala ocenění několikrát po 94,5 b.

 

Po prvním dovozu následovala na konci roku 2012 návštěva evropské výstavy v Lipsku. Protože pár zvířat pro mě nebyl dostačující, zkontaktovala jsem původní chovatele, od kterých jsem získala Alice a Dextera. A tak se v chovu objevili samička Chanel a samec Paris. 

A byl to právě jejich vrh, který stočil veškeré posuny kladným směrem. V květnu roku 2013 přišla na svět tři mláďata a jedním z nich byla i samička Cesmina. Na začátku byly výsledky chabé, mláďata hototských se vyvíjí dlouho. Triumf však na sebe nenechal dlouho čekat a Cesmina, si na stolním bodování ve Štítarech jako první odchovanec vysloužila 3. cenu s 95,0 body. Hlavním posunem v této linii byla kvalitní kresba kroužku a velmi dobrá záď zděděná po matce Chanel. 

 

http://www.zhb-kralicci.wbs.cz.html
aktualizováno: 08.05.2020 20:09:55