DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

ONEMOCNĚNÍ KRÁLÍKŮ

V jednotlivých blocích si můžete pročíst výskyt nejčastějších králičích onemocnění a tipy na praktickou prevenci.

KOKCIDIÓZA

Kokcidióza je zánětlivé onemocnění jater a žlučovodů vyvolané (v převážné většině) parazitickým prvokem Eimeria stiedae (kokcidie jaterní). Celkem existuje 11 králičích kokcídií, ale tato je z nich nejběžnější a zároveň nejvíce nebezpečná. Onemocnění se v 99 % případů projevuje u mláďat po odstavu (kritický věk 8 týdnů až 6 měsíců). Důvodem je dočasná ztráta obranných protilátek, které jsou obsaženy v mateřském mléce.

Mezi hlavní projevy kokcidiózy se řadí ztráta chuti k jídlu, apatie, nafouklé a žbluňkavé bříško, průjmy či špatná konzistence bobků. Pokud se imunita zvířete s nákazou nevypořádá sama, je tato nemoc bez vnějšího zásahu pro králíky smrtelná. Pro přeléčení i praktickou léčbu osobně doporučuji přípravek Emanox, který byl vyvinut v laboratořích ČZU (České Zemědělské Univerzity) jako prevence a následná první pomoc pro univerzitní hyly - místní brojlerové králíky. Tento lék se dá běžně zakoupit na eshopech a na rozdíl od většiny přípravků není na předpis, protože se jedná o velmi neagresivní směs přírodních léčiv. Není na něj stanovena ochranná lhůta a látka je proti napadení těmito organismy velmi účinná.

Osobní tip: Eimerie a jiné parazitické organismy jsou náchylné na kyselé prostředí. Z toho důvodu předcházím nákaze přidáváním polévkové lžíce 8% roztoku octa (běžně dostupného v obchodě) do každých 5 l vody. Výskyt tohoto onemocnění je pak v praxi minimální.

ENTEROKOLITIDA

Enterokolitida neboli "žbluňkavost" je velmi snadno zaměnitelná s běžně známou kokcidiózou. V praxi se ovšem jedná o mnohem zákeřnější onemocnění. Rychlý vývoj infekce je pro většinu zvířat fatální. Může za to i nedostatečná znalost a právě výše zmíněná zaměnitelnost s působením jaterní kokcidie. Enterokolitida se typicky projevuje spíše u dospělých zvířat - tedy tam, kde by kokcidióza ve většině případů neuspěla. 

Mezi příznaky se řadí hlavně žbluňkání žaludku, nechutenství, apatie a nafouklé bříško. Projevů může být ale více, například nevylučování. Protože nástup infekce je opravdu velmi rychlý (může být fatální v průběhu 2 - 4 dní), je potřeba okamžitý zásah. Pro řešení tohoto problému opět doporučuji Emanox vyvinutý v laboratořích ČZU - užívá se jak pro léčbu kokcidiózy, tak pro jiná zažívací onemocnění. V kritických případech se smí dávkovat zvířeti rovnou do tlamy po 2 kapkách, jinak se rozmíchává ve vodě (viz příbalová informace).

Smrt je velmi bolestivá, králík se stahuje v křečích a umírá v "Z" poloze - hlavu má zvrácenou dozadu a zadní nohy natažené kolmo od těla.

MYXOMATÓZA

Myxomatóza je velice ošklivé, virové onemocnění. Pokud ho chytne Váš králík, šance na vyléčení bývá mizivá. Šíří se především pomocí bodavého hmyzu a z jednoho jedince na druhého. Tento vir byl uměle vytvořen v Austrálii, kde měl pomoci regulovat přemnožené králíky. Nedopatřením se však rozšířil do celého světa. Projevuje se otoky a hnisavým výtokem z víček a také vystouplými boulemi v okolí hlavy. Králíky proti ní lze očkovat - doporučuji. Přeočkování se provádí každý půl rok v dvoukombinaci s králičím morem a nebo je možné očkovat pouze přes letní sezónu, protože v zimě komáři apod. nejsou.

KRÁLIČÍ MOR

Králičí mor je jedno z nejnebezpečnějších onemocnění. Přenáší se buď pomocí blech, bodavého hmyzu nebo přímým kontaktem s jinými králíky. Králík se dusí a umírá v křečích. Mor lze po úhynu rozpoznat vzhledem k přítomnosti krve v dýchacích cestách. Onemocnění nelze léčit, vždy je smrtelné. Je proti němu němu vyvinuto očkování, ale může stále mutovat a vytvářet nové formy. Doporučené očkování je v dvoukombinaci s myxomatózou 1x za 6 měsíců nebo v letní sezóně.

http://www.zhb-kralicci.wbs.cz.html
aktualizováno: 08.05.2020 20:09:55