PŘIPRAVUJEME KRÁLÍKY NA VÝSTAVU - JAK PEČOVAT 25. 2. 2015
1. Výstavní postoj
Je bohužel často velmi opomíjenou přípravou. Nicméně, v současné době se lidé snaží výstavy nějakým způsobem modernizovat, proto je i zvíře s kvalitním postojem vyzdvihováno.
U zakrslých králíků předvádíme takzvaný "kočičí nášlap", ideální je začít trénovat podobně jako u psů a koček tyto postoje už od útlého věku, jakmile mládě dosáhne věku 20 dní až jednoho měsíce. Zvíře položíme na podložku z takového materiálu, aby se mu neklouzaly nohy, ideálně nějaká hrubá látka (koberec aj.), párkrát králíka pohladíme a chytneme za vnitřky jeho uší palcem a ukazováčkem tak, že směřují kolmo na zvukovody zvířat. Poté zvíře zvedneme zhruba o 10 - 15 centimetrů tak, aby mělo nohy ve vzduchu. Ze začátku se bude možná bránit a klepat hlavou, proto je třeba pokus pravidelně opakovat i vícekrát za týden. Ovšem když se toto naučí a jeho nohy se uvolní, pokračujeme snížením ruky s ušima, až se přední nohy opět dotýkají země, srovnané v jedné linii. Králík nyní stojí ve výstavním postoji, otázka ale je, jestli zůstane stát, i když jeho uši pustíte. Opět je to otázka tréninku a neustálého připomínání a pokud je daný jedinec inteligentní, naučí se tomu rychle a kvalitně. Naopak pokud je hodně temperamentní, může se stát, že i přes veškerou Vaší snahu budete stále neúspěšní, protože si bude prosazovat svoje.
2. Péče o srst
S tou je třeba také začít delší dobu před začátkem výstavní sezony, jelikož přes léto je srst rozlínaná a řídká. Na úpravu kvality srsti, lesku i hustoty je vhodné podávat přiměřenou dávku lněného semínka nebo slunečnice, či přípravek pro úpravu srsti (barevné nebo černé a bílé) králíků Roboran H. Se semínky musíme však zacházet opatrně, jelikož olejnatá slunečnice způsobuje nabírání hmotnosti. U krátkorsrstých plemen není třeba o srst jinak moc pečovat, ale je vhodné dát si pozor na plstnatění.
Kromě toho u barevných rázů, kde jsou nežádoucí takzvané bílé nebo tmavé skupiny či ojedinělé jinak zbarvené pesíky, můžete před výstavou posuzovatele trochu oklamat tím, že je ze srsti králíka opatrně vytrháte pinzetou.
3. Očista a stříhání drápků
Před výstavou důkladně prohlížíme pohlavní záhyby, které je vhodné i tak (bez výstavního období) jednou za čas pročistit pomocí ušních vatiček. V těchto záhybech se totiž usazují zbytky moči i výkalů. Vyčištění nám zabere pár minut a potřebujeme k němu právě jen ušní vatičky a trochu vody.
Drápky před výstavou zkracujeme na úroveň délky chlupů na prstech králíka.
4. Veterinární potvrzení, rodokmen
Při vyplňování přihlášky se zavazujete k tomu, že Vámi vystavované zvíře bylo nejméně 3 týdny a nejvýše 6 měsíců před začátkem výstavy očkováno proti myxomatóze a králičímu moru. Proto je dobré si nechat od veterináře vystavit oficiálná veterinární potvrzení. V případě, že chcete zvíře na výstavě nabídnout k prodeji, nezapomeňte si vzít i jeho rodokmen, který předáte garantům.
Nyní už jste na výstavu plně připraveni. :)