DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

NA CO SI DÁT POZOR PŘI KOUPI NOVÉHO ZAKRSLÉHO MAZLÍČKA                                                      


1. Původ

Pokud máte zájem o čistokrevného králíčka, vždy si od prodejce vyžádejte průkaz původu, nebo u neuznaných plemen alespoň výpis předků. Pokud Vám na původu zvířátka tolik nesejde, smiřte se s tím, že neexistují plemena jako např. "harlequin violet toy" a tak podobně, to je jen obchodní trik. Dlouhosrstí králíci jsou v drtivé většině teddy a jejich kříženci (takzvaní lvíčci). Také je dobré kontrolovat prostředí, odkud zvíře pochází, zejména pokud berete samičku ze zverimexu nebo podobného místa. Ujistěte se o tom, že nepocházela ze společné ubikace pro obě pohlaví, jelikož by mohla být březí a to nemusí uvítat úplně každý nový majitel. Kromě toho by takový králík mohl být také nemocný, stačí, aby do ubikace přišlo jediné nové zvíře s pohlavní nebo jinou chorobou a velmi snadno ji roznese mezi ostatní.

2. Je opravdu zakrslý a jak to poznám?

Tuto informaci by mohli uvítat převážně začátečníci, kteří mají zájem o odebrání králíka od jinud, než od chovatele. Rozeznat zakrslé králíky vyžaduje určitou praxi, nicméně existuje pár tipů, které by Vám v tom mohly alespoň trochu pomoci.

Jedním z hlavních poznávacích znaků vůbec je délka ucha, která u dospělých jedinců nepřesahuje délku 7cm. Pokud tak objevíte ve zverimexu mládě, které už tou dobou má takto nebo ještě délší uši, nejedná ze o zakrslého králíka, nýbrž o jedince, který může v dospělosti dosáhnout hmotnosti klidně až 3 kilogramů. Stejně je tomu i u zakrslých teddy, ale ti jsou obecně o něco větší než zakrslí barevní, obecně váží něco kolem 2 - 2,5kg. Se zakrslými beránky už je měření uší o něco složitější, protože u těch to neodhadnete. Měří se jim celkové rozpětí, které u dospělého dosahuje 22 - 28 cm. Opět, pokud je to víc, je tu dost velká pravděpodobnost, že zvíře bude většího vzrůstu. Zakrslí berani podle standartu váží 1,5 - 2,5 kilogramu.

Dalším dobrým poznávacím znakem je tvar hlavy, u tzv. "obyčejných", zejména pak křížených králíků je hlava velmi úzká a dlouhá, naopak zakrslí králíci by měli mít už od útlého věku hlavičku zaoblenou a širší, někdy se jim ale dostatečně rozšíří až s věkem. Pokud budu mít možnost, někdy přidám srovnávací fotografie. 

3. Cena

Buďte si vždy jistí, do jakého zvířete chcete ze začátku investovat kolik peněz. V dnešní době jsou někteří "chovatelé" nebo obchodní prodejci schopní nabízet křížená zvířata za docela šílené peníze, zejména pak třeba 400 - 1000 korun za zvíře, o kterém nemáte sebemenší tušení, kde vyrůstalo, zda je celkově zdravé nebo jací jsou jeho rodiče, mi přijde celkem dost. V tomto případě si myslím, že se vyplatí investovat spíše do čistokrevných zvířat, která vyjdou cenově podobně, dostanete k nim veterinární potvrzení, průkaz, budou mít tetování a někdy i výstavní ocenění a dokonce někdy nemusí být ani tolik drahá, i za 200kč se dnes dá sehnat pěkné zakrslé zvířátko, to ovšem záleží na počtu výskytu chovatelů na našem území a na tom, jak snadno se daný barevný ráz reprodukuje.

4. Povaha

Sledujte reakce králíka na doteky chovatele nebo Vás samotných jak ve Vaší náruči, tak i v jeho původní ubikaci. Pokud bude ustrašeně kvíkat nebo agresivně vrčet, škrábat a kousat, nebude vhodným mazlíčkem, protože tato povaha je v drtivé většině případů vrozená. S těmito problémy se setkáváme zejména u samic, samci jsou naopak více klidní, ale někdy mají tendenci si svého majitele, zejména pak majitelku značkovat.

5. Zdraví

Zdraví je tím nejpřednějším, co je třeba sledovat, pokud jste se prokousali přes předchozí 4 body až k tomu, že teď králíka sami držíte v ruce a rozmýšlíte se, zda si jej tedy opravdu vzít.

a) Nemoci

- Sledujte chování zvířete v původním prostředí, jestli se krmí, pije a je aktivní, nebo naopak apatické a vystrašené

- Prohlédněte jeho oči, jestli nejsou zarudlé nebo se zákalem, příliš zapadlé či naopak chorobně vykulené nebo s výtokem

- Dále prohmatejte tělo zvířete, jestli nemá hnisavé boule, strupy nebo vypadanou srst kdekoliv po těle

- Zkontrolujte jestli nemá zatvrdlé, nafouklé nebo čvachtavé bříško (lehce prohmátněte) a vystouplou, pilovitou páteř

- Pozorujte pohlavní orgány, musí být čisté, bez otoků, hlenu stroupků nebo známek po průjmu

- Nos zvířete musí být čistý, bez viditelné žluté rýmy, nemělo by kýchat

- Dále si všímejte jestli se v srsti nenachází nějací parazité (pohlaďte proti srsti nebo do ní foukněte)

b) Genetické vady

- Pokud jsou pohlavní orgány čisté, zkontrolujte, jestli zvíře, zejména pak samec netrpí rozštěpem pohlavních orgánů (rozdělení vedví), pokud samci chybí varle, není to vada, která by nějakým způsobem omezovala jeho zdraví

- Dávejte pozor na zuby, prohlédněte si, jestli náhodu nepřerůstají nebo nerostou od sebe

Pokud jste nenarazili ani na jeden z těchto problémů, pak Vám gratuluji, dobře jste vybrali. :)

http://www.zhb-kralicci.wbs.cz.html
aktualizováno: 08.05.2020 20:09:55