imagea) Hototský bílý, zkratka Hb

je relativně mladé plemeno, jež má svůj původ zakořeněno ve francouzské Normandii. Jedná se o jedno z mála plemen, o jehož vyšlechtění se zasloužila žena, p. Bernhardová. Je doloženo, že poprvé vystaveno bylo v roce 1927 na tamější výstavě.

Je to jediné, samostatné, hototské plemeno, u jiných králíků se jedná o jiné plemeno s hototským barevným rázem (příklad - rexi střední velikosti: rex černý, rex hototský bílý, rex činčilový).

Mezi chovateli je známé svou kombinovanou strakatostí, vzniká křížením strakatosti holandské (kresba holandského králíka) a kresby anglické (kresba strakáčů)

U nás je o něco více rozšířeno než zakrslí králíci s hototskou kresbou, ale i tak je velmi málo viditelné.

imageb) Rex hototský bílý, zkratka HbRex

Spadá pod plemeno "Rex střední velikosti", které má mnoho barevných rázů, jak již bylo uvedeno výše. Je velmi vzácné, v ČR se na jeho šlechtění podílel pan Josef Jílek z Budislavi spolu s Vladimírem Dvořákem a Bernhardem Gluttingem z Německa, legendou německého chovatelství králíků.

Jelikož se jedná o rexe, je charakteristický svou krátkou, velice jemnou kožešinou. Rexovitost se také jinak nazývá "francouzská krátkosrstost" a v genotypu se označuje jednoduchým slovíčkem "rex". 

Tato fotografie byla pořízena v prosinci na Europaschau Leipzig 2012, kupodivu zde byly vystaveny pouhé 4 kusy - tedy jedna jediná kolekce tohoto krásného plemene.

TOPlist
http://www.zhb-kralicci.wbs.cz.html
aktualizováno: 19.01.2020 17:21:11